Kraje

Przepiękna Czarnogóra

Św. Stefan Czarnogóra

Riwiera budwańska jest najbardziej znaną turystom częścią niewielkiej Czarnogóry. Co roku położone na niej miejscowości oraz plaże zapełniają się wczasowiczami, którzy korzystają z uroków tego niewielkiego, ale pięknego kraju.

Najważniejszym miastem na wybrzeżu jest Budva, która łączy w sobie cechy tętniącego życiem kurortu oraz zabytkowej perełki. Możemy znaleźć tam luksusowe i nowoczesne hotele, piękne plaże oraz urokliwą starówkę. Wszystko to przyprawione bałkańskim klimatem, który króluje w tej części Europy i jest bardzo nam, Polakom bliski.

Zdecydowanie najpiękniejszym miejscem w Budvie jest starówka, częściowo otoczona murami, których najstarsze fragmenty pochodzą z V w p.n.e. Nad starym miastem góruje wieża Kontrkatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się uznany za cudowny, obraz Matki Boskiej Budvańskiej. Takich zabytków w Budvie, jak również w całej Czarnogórze, jest o wiele więcej i kuszą wszystkich wielbicieli zwiedzania. Jak już uda nam się zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca, możemy spędzić czas w jedynej z wielu restauracji lub knajpek. Niezwykłe bogactwo ryb oraz owoców morza zachwyci każdego turystę, który lubi skosztować lokalnej kuchni.

Budva jest znana z eleganckich miejsc oraz ekskluzywnych hoteli. Jest miejscem, które ma swoją renomę i jest bardzo znane oraz cenione również przez wybrednych turystów. Różni się od spokojniejszego Baru lub swojskiego Ulcinja. Zasłynęło także tym, że w 2007 roku odbył się tam koncert Rolling Stones! Jest najmniejszym miastem, w którym gościła gwiazda.

Festiwal EXIT jest jednym z najbardziej znanych oraz największych w Europie festiwali. Porównywany do naszego Openair’a ma swoją taneczną odsłonę, która organizowana jest właśnie w Budvie na plaży Jaz. To nie jest jedyna letnia atrakcja, która ma miejsce na Riwierze budvańskiej. W sezonie to tętniące życiem centrum rozrywki i kultury. To również miejsce, gdzie znajdują się najbardziej znane czarnogórskie plaże. W centrum miasta możemy wypoczywać na Slovenskiej plaży, która ma długość ponad 1,5 km. Wzdłuż niej ciągnie się deptak. Niewielki i otoczony lasem Milocer jest jednym z najbardziej luksusowych miejsc w tamtym rejonie. Sąsiaduje z plażą królewską, która ma zaledwie 120 m, ale była bardzo często odwiedzana przez Marię Karađorđević. Natomiast największą i najbardziej znaną plażą jest wspomniany wcześniej dwu i pół kilometrowy Jaz. Takich miejsc jest więcej, ale wszędzie jest jak w bajce. Lazurowa woda, biały piasek lub drobne kamyczki.

Jedną z największych atrakcji Riwiery buwańskiej jest Święty Stefan. Kiedyś wioska rybacka, pięćdziesiąt lat temu przekształcona na miasto-hotel, gdzie wszelkiej maści gwiazdy oraz celebryci światowej sławy spędzają czas wolny. Jeden z hoteli znajdujących się na wyspie, zdobył nawet najważniejszą amerykańską nagrodę za najwyższą jakość usług. Nic dziwnego, że to miejsce upodobali sobie: Sofia Loren, Kirk Douglas czy Sylvester Stallone. Jest to również najbardziej znany z pocztówek oraz zdjęć widok, punkt charakterystyczny, gdzie przystaje każda wycieczka.

Riwiera budwańska to również mniejsze miejscowości. Spokojne miasteczka, takie jak chociażby Petrovac, gdzie czas mija w czarnogórskim, leniwym tempie. Otoczone oliwkami oraz winoroślami wille otwierają swoje podwoje dla gości z całej Europy. Mniejsze miejscowości kuszą również niższymi cenami. Dla osób, które nie lubią tłoku oraz zgiełku mogą się okazać idealną ostoją dla turystów, którzy wolą tego typu kliamty.

Czarnogóra jest zróżnicowana i bardzo piękna. Spodoba się zarówno wielbicielom nocnych rozrywek, jak również zwolennikom wylegiwania się na plaży.