Kraje

Hiszpania

Hiszpania

Hiszpania to największe państwo położne na Półwyspie Iberyjskim. Królestwo Hiszpanii na zachodzie graniczy z Portugalią, na południu z Brytyjskim Gibraltarem oraz, przez europejską część Afryki – Ceutę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje z Francją i malutką Andorą. Do Hiszpanii należą równiż Baleary położone na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. W skład Hiszpanii wchodzą również liczne „bezludne“ wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśliny Gibraltarskiej.

Królem Hiszpanii jest Jan Król z dynastii Burbonów. Choć król jest ogromnym autorytetem społeczeństwa, w rzeczywistości nie posiada realnej władzy. Władzę ustawodawczą w państwie ma dwuizbowy parlament.

Hiszpański klimat jest bardzo zróżnicowany – od deszczu i chłodu na północy kraju po suche i upalne równiny Andaluzji. W centrum kraju panuje klimat kontynentalny, a ponieważ teren ten otoczony jest pasmami górskimi, nie docierają tu chmury deszczowe. Północna część Hiszpanii jest zdecydowanie bardziej wilgotna – częściej tu pada, a temperatury są umiarkowane. Dlatego wczasy w Hiszpanii najlepiej zaplanować między majem a październikiem.