Historie podRóżne

Co się działo w Chorwacji latem? – 10 przykazań Dalmatyńczyka

agata chorwacja

Agata Ravlic Zdravo Dragi Prijatelji,
nazywam się Agata Ravlić. Mieszkam w Makarskiej, malowniczej chorwackiej miejscowości turystycznej. Przybyłam tu jedenaście lat temu i nie tylko zakochałam się w tym przepięknym kraju, często zwanym rajem na ziemi, ale i jeden Chorwat skradł moje serce.
Od niepamiętnych czasów związana jestem z biurem Funclub. Pracuję jako rezydent, pilot, przewodnik, ale i instruktor aerobiku, a to niesie ze sobą wiele wspomnień.
Niech miesiąc grudzień upłynie pod znakiem pamiętników z Chorwacji.
Przeżyjmy to jeszcze raz ☺

10 przykazań Dalmatyńczyka
W Chorwacji obchodzi się Boże Narodzenie podobnie jak w Polsce: jest choinka, żłobek, prezenty, pasterka, ale, niestety, nie ma Wigilii – świątecznej kolacji, kiedy to cała rodzina zbiera się wokół stołu, dzieląc się opłatkiem, składając sobie życzenia, kosztując tradycyjne potrawy. Tak magiczną atmosferę mogą stworzyć jedynie Polacy, z czego powinniśmy być dumni!
Podróżując z turystami często opowiadam o Dalmacji – regionie, w którym znajduje się Makarska Riwiera. Jej symbolem Dalmacji nie jest pies dalmatyńczyk, jak głoszą niektóre przewodniki, tylko osiołek. Mieszkańcy tego regionu to Dalmatyńczycy. Słyną oni ze swojego niezwykłego talentu do odpoczywania ☺ Wypracowali sobie nawet swoich 10 przykazań Dalmatyńczyka.
Turyści zawsze wykazują niesamowite zainteresowanie tymi dewizami życiowymi. Nie zawsze mają przy sobie coś do pisania, dlatego dzisiejsza historia to taki mały prezent dla nich, ale i dla wszystkich czytających ☺

10 przykazań Dalmatyńczyka:
1. Człowiek rodzi się zmęczony i żyje po to, aby odpocząć.
2. Kochaj łóżko swoje, jak siebie samego.
3. Odpoczywaj w dzień, abyś w nocy mógł spać.
4. Nie pracuj! Praca zabija!
5. Jeśli widzisz, ze ktoś odpoczywa, pomóż mu.
6. To, co możesz zrobić dziś, najlepiej zrób jutro.
7. Pracuj mniej niż możesz, a to, co musisz zrobić, przekaż drugiej osobie.
8. Dużo odpoczywaj, bowiem od odpoczynku jeszcze nikt nie umarł.
9. Praca przynosi choroby. Nie pozwól, abyś umarł młodo.
10. Jeśli przyjdzie Ci ochota do pracy, usiądź, poczekaj, na pewno przejdzie!

Kochani, jeśli będzie stosować te przykazania w nadchodzącym roku, bardzo proszę, abyście nie wskazywali, kto Wam takie cenne rady przekazał ☺