Kraje

Albania – Durres

plaża Durres

Jedną z najbardziej fantastycznych rzeczy w Durres jest to, że możemy wybrać się na naprawdę długi spacer brzegiem morza i przez dobrych kilka kilometrów nie schodzić z plaży. Miasto jest znane i po kilku sezonach zapomnienia wraca do stawki najlepszych wakacyjnych, albańskich kurortów.

Jak wyobrażamy sobie prawdziwy urlop nad morzem? W ciągu dnia plażowanie na leżaczku i pod trzcinowym parasolem. Wieczorem romantyczny zachód słońca, lampka wina i owoce morza w klimatycznej restauracji. Jest to również czas, kiedy możemy bawić się do białego rana, bo perspektywa powrotu do pracy jest jeszcze taka odległa.

Durres to największe, po Tiranie, miasto w Albanii. Znajduje się tam również duży port oraz stocznia. Nie brzmi to zbyt wakacyjnie, prawda? Jednak to właśnie Durres ma najdłuższą tradycję turystyczną spośród innych kurortów. Co z resztą jest widoczne na każdym kroku. Jednak spacer po tym mieście rozpoczniemy, nie od centrum, ale w oddalonej o kilkanaście kilometrów dzielnicy Golem. Ta część działa na zasadzie systemu połączonych ze sobą wiosek turystycznych, które mają swoją infrastrukturę czyli hotele, bary, restaurację oraz sklepy czy apteki i punkty ambulatoryjne. Całość oddzielona jest od biegnącej nieopodal autostrady lasem sosen piniowych, który wypełnia każdą wolną przestrzeń między hotelami. Właśnie zieleń urzeka najbardziej. Jeżeli chcemy odpocząć od plażowania możemy poczuć się naprawdę swojsko i wypić piwko w mrożonym kuflu w cieniu drzew. Spacer po Golemie jest dzięki temu przyjemniejszy, gdyż mimo wysokich temperatur, uciekniemy od palącego słońca.

Znajdują się tam również szerokie plaże z jasnym piaskiem i setkami muszelek. Wejście do wody jest łagodne, a woda ma kolor lazuru. Na plażach też są place zabaw dla dzieci i spacerują po nich sprzedawcy owoców. Nie ruszając się z leżaka można zaopatrzyć się w świeże figi, a kelner dostarczy nam orzeźwiającego drinka. Słodkie życie!

Jeśli mamy ochotę odwiedzić samo centrum miasta spodziewajmy się tętniącego życiem kurortu pełnego turystów. Wszyscy pragną zobaczyć najważniejsze zabytki jednej z najstarszych albańskich miejscowości. Najważniejsze to pozostałości największego na Bałkanach i drugiego pod względem wielkości w całym Cesarstwie Rzymskim amfiteatru. Znajduje się on zaraz za murami obronnymi, które pamiętają czasy Bizancjum oraz Republiki Weneckiej. Nad miastem natomiast wznosi się zbudowana w stylu Art deco letnia rezydencja króla Zogu I – historycznego albańskiego władcy. Warto również nadmienić, że Durres było też przez chwilę stolicą Albanii.

Aktualnie to, że Durres jest stolicą albańskiej turystyki widać na zasadzie kontrastów. Możemy spotkać tam jeszcze wiele ośrodków lub domków letniskowych, które przywołują swojskie wspomnienia pierwszych wczasów nad polskim morzem. Jednak ustępują już w większości miejsca nowoczesnym hotelom z basenami oraz SPA, gdzie możemy wypocząć naprawdę luksusowo. Można pokusić się o stwierdzenie, że faktycznie Durres jest krok do przodu, jak chodzi o albańską turystykę.

Znajdziemy tam też wszystko za co kochamy Albanię czyli lazurowe, ciepłe morze, naprawdę niskie ceny oraz otwartych i gościnnych ludzi. Jeśli, ktoś Albanii jeszcze nie zna i trochę się jej obawia może wybrać Durres ze spokojem m.in. ze względu na doskonałe hotele z serwisem na najwyższym poziomie.