Historie podRóżne Podcast

#9 Historie (pod)Różne – Co warto zobaczyć w Chorwacji / Agata Ravlić

Dubrovnik

Chorwacja. Mały kraj, a tyle do zobaczenia. Przyjeżdżając po raz pierwszy aż trudno się zdecydować. Plaża, słońce, palmy, góry, morze kuszą, ale ciągnie nas chęć poznania tego kraju. Wszystkiego nie da się od razu. Chorwację odkrywamy stopniowo, ale zakochać się można od pierwszego wejrzenia. Dlatego tutaj wracamy. A gdy już zaliczymy chorwackie hity – Dubrovnik, Split, Trogir, Sibenik – znowu odkryjemy coś nowego!


Prowadzący:
Izabela Nowek-Tomczyk

Izabela NoTo
Bartosz Pussak

Bartosz Pussak

Goście:

Agata Ravlić

Agata Ravlić

Chorwackie hity przeniosą nas w podróż w przeszłość. Burzliwa historia, zabytkowa architektura, magiczna atmosfera, niezapomniane widoki. Bajecznie! To właśnie tutaj kręcono sceny do jednego z najbardziej popularnych seriali, „Gra o tron”.

Chorwacja ma długą filmową tradycję. Już w latach 70-tych powstały liczne filmy o Indianach. Winetou stał się symbolem chorwackich parków narodowych. Miłośnicy tego filmu pragną odwiedzić miejsca, które przywołają postać ich ulubionego bohatera. Jeziora Plitwickie, Wodospady rzeki Krka, kaniony rzeki Zrmanja i Cetina. A najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym są Jeziora Plitwickie. Ponad milion turystów rocznie, a na milionowego turystę czeka nagroda. Kto wie może w tym roku nam ona przypadnie?!?
Jesteście pod wrażeniem historii Imperium Ottomańskiego. To także część Bałkańskiej historii, z którą filmowo możecie się zapoznać we „ Wspaniałym stuleciu.”. Śladami sułtana Sulejmana możemy dotrzeć do Mostaru, gdzie znajduje się słynny most wybudowany z jego rozkazu. Niewątpliwie Mostar to oddech Orientu w sercu Europy☺

Natomiast w Zadarze i w malowniczej błękitnej lagunie, w której znajduję się Nin nie został jeszcze nakręcony film….ale sam Alfred Hitchock przebywając tam stwierdził, że piękniejszego zachodu słońca nie widział! Jeśli nie film, to może powstać ścieżka dźwiękowa. Bowiem jedyny fenomen muzyczno-architektoniczny – morskie organy, na których gra sam Adriatyk, znajduje się właśnie w Zadarze.
Piękna. Bajeczna. Magiczna. Chorwacja. Stanie się tłem najwspanialszej pamiątki z wakacji, tysięcy zdjęć, a może i naszego filmu. A może jakaś nominacja do nagrody filmowej?