Historie podRóżne Podcast

#3 Historie (pod)Różne – Co warto zobaczyć w Albanii

Albania wycieczki

Wielu turystów, którzy chcą jechać do Albanii zastanawia się czy nie będą się tam nudzić i nie będą zmuszeni tylko do leżenia na plaży. Otóż nic z tych rzeczy. Albania jest rajem dla wielbicieli wycieczek fakultatywnych. Propozycji jest dużo i każdy pasjonat historii czy przyrody znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejsza jest wycieczka na Riwierę albańską, której trasa wiedzie przez najpiękniejszą część wybrzeża. Jest to gratka dla wszystkich, którzy kochają zapierające dech w piersiach widoki. Miłośnik zwiedzania będzie czuł się doskonale na prawie dwugodzinnym spacerze po Parku Archeologicznym w Butrincie, który stanowi jeden z najważniejszych zabytków albańskich. Po tych atrakcjach czeka wszystkich odpoczynek na boskich plażach Ksamilu.

Oczywiście warto odwiedzić również stolicę czyli Tiranę. Jest to miasto pełne kontrastów, które z jednej strony prężnie się rozwija i wchodzi na drogę nowoczesności. Z drugiej natomiast możemy zobaczyć pozostałości komunistyczne takie jak piramida Hoxhy czy instalacje artystyczną Post-bllok z bunkrem w roli głównej. Dodatkową atrakcją jest wizyta w Kruji, gdzie znajduje się tak zwana „turecka uliczka” z najciekawszymi pamiątkami oraz twierdza Skanderbeg’a czyli największego bohatera narodowego Albanii.

Wycieczka do Beratu czyli Miasta Tysiąca Okien jest idealna dla wielbicieli historii – podobnie jak wyprawa do Gjirokastry inaczej nazywanego Miastem Srebrnych Dachów. Obie miejscowości mogą się pochwalić monumentalną twierdzą oraz umieszczeniem na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Beracie zwiedzamy również Muzeum Ikon im. Onufrego oraz przepiękny Monastyr Najświętszej Marii Panny. Na trasie tej wycieczki znajdują się też Monastyr w Ardenicy i Park Archeologiczny Apollonia. Natomiast wybierając wycieczkę do Gjirokastry odwiedzamy również absolutnie kultowe źródło Niebieskie Oko.

Podobnie jak w innych południowych krajach w Albanii organizowany jest Rejs, które zwykle przeradzają się w doskonałe imprezy. Na pokładzie statku możemy napić się raki lub wina oraz nauczyć się tradycyjnych tańców… oraz przeszkolić Albańczyków w polskich przebojach! Zabawa jest doskonała i towarzyszą jej przepiękne widoki półwyspu Karaburów oraz poczęstunek w postaci grillowanej rybki.