Historie podRóżne Podcast

#16 Historie (pod)Różne – Co można zobaczyć i co przywieźć z Bułgarii? (rozmowa z Magdą Teklą)

Bułgaria Historie Podróże

Na zakończenie naszego bułgarskiego cyklu usłyszymy o tym co w tym kraju jest niezwykłego i co można z niego przywieźć. Magda Tekla – rezydentka w Bułgarii opowiada o tym ciekawie i kusi wyjazdem do Bułgarii.
Nie wszyscy wiedzą, że to kraj usłany różami!

Prowadzący:
Izabela No-To

Izabela No-To
Bartosz Pussak

Bartosz Pussak

Goście:

Magdalena Tekla

Magdalena Tekla

Warto odwiedzić KAZANŁYK, gdyż jest to najbardziej malownicze miejsce w Bułgarii. Przepiękna Dolina położona w środkowej części kraju. Słynna z uprawy róż, pól lawendowych i winnic.

Warto się tam wybrać do końca czerwca, kiedy to na krzewach znajduje się mnóstwo kwiatów. Skrupulatnie przez cały miesiąc są ona zbierane w godzinach porannych, a następnie wyrabia się z nich najdroższy na świecie olejek, którego kilogram wart jest mniej więcej tyle co dwa kilogramy złota. A żeby otrzymać jeden kilogram potrzebujemy ok 3 tysięcy kilogramów płatków. 70% światowej produkcji olejku różanego pochodzi właśnie z tej doliny,.

Równie piękny jest Przylądek Kaliakra najbardziej wysunięty w morze obszar Bułgarii. Podziurawiony grotami i niszami, ozdobiony podmorskimi skałami, zbudowany z czerwonych piaskowców i wapieni, wraz z historycznymi ruinami oraz obszarem mokradeł Tukliman stanowi rezerwat o powierzchni 687 ha. Do brzegów podpływają delfiny, na plaży wylegują się foki mniszki.

Magdalena wymienia też miasto figi czyli Sozopol oraz przepiękny Nesseba, gdzie dostaniemy miód lawendowy.

Na koniec poleca orientalny Stambuł, gdzie z Bułgarii można wybrać się na wycieczkę fakultatywną.

Nie pozostaje nic innego tylko jechać do tego magicznego kraju!