Historie podRóżne Podcast

#11 Historie (pod)Różne – Tydzień hiszpański z Dominiką Żarkowską

Tydzień Hiszpański

Buenas Dias! Zapraszam dziś na wycieczkę po hiszpańskich słówkach.


Prowadzący:
Marta Huk

Marta Huk
Bartosz Pussak

Bartosz Pussak

Goście:

Dominika Żarkowska

Dominika Żarkowska

Hablas espanol? Nie szkodzi 🙂
Hiszpanie będą mówić za Ciebie. Uwielbiają zagadywać, podpytywać, dyskutować, są mistrzami rozmów o niczym. Mało kto potrafi tak gestykulować, intonować głos, stroić miny podczas luźnej dyskusji. Okazują przy tym mnóstwo entuzjazmu, potrafią w niezwykle ekspresyjny sposób wzruszyć się lub zdziwić. I są w tym bardzo szczerzy.

Spotkaniom i powitaniom towarzyszą sympatyczne zwroty: Guapa (piękna), Carino (Kochanie), Hija (Córciu). Mężczyźni też wiedzą jak poprawić sobie humor mówiąc do siebie „Hola Macho” :). Nawet nowo poznane osoby zostaną obdarowane dwoma całusami, chyba że jest to spotkanie biznesowe.

Każdy temat jest dobry by zacząć rozmowę, a najlepszym jest pogoda. Warto więc umieć powiedzieć: „Prawda, że bardzo dziś gorąco?”, bo w ten sposób latem kilkanaście razy dziennie zaczepiają się wszyscy. Hiszpanie zawsze docenią u obcokrajowców znajomość choćby kilku słówek i na tej podstawie będą skłonni uważać, że znajomość języka hiszpańskiego jest u rozmówcy wręcz doskonała. Jest wiele serdeczności i otwartości, choć niewskazane jest wszystko brać na serio. Hiszpanie mogą proponować spotkanie lub drinka, ale nigdy nie określą czasu ani miejsca. Manana 🙂

Mówią na Ty nawet osobom starszym, co w żadnym wypadku nie wyklucza ogromnego szacunku. Nikogo nie zdziwi też uczeń pytający nauczyciela „Carlos, poprawiłeś już moją pracę?” 🙂 Przeklinają na potęgę. Żartują z seksu. Unikają rozmów o śmierci i wojnie domowej. W barach, parkach, na plaży, na żywo i przez telefon wciąż gadają. Dużo, głośno i o wszystkim.

W Hiszpanii na powitanie całujemy się w oba policzki. Wyjątkiem są męskie przywitania, kiedy to całuje się tylko bliska rodzina. Kobieta nie dostanie buziaka w dłoń, nawet jeśli jest Królową 🙂 o stroju nie wspominając…

Zobaczcie film 🙂