Historie podRóżne Podcast

#10 Historie (pod)Różne – Chorwacja znana i nieznana / Agata Ravlić

Jeziora Plitvickie

Chorwacja obfituje w miejsca pod patronatem UNESCO. Są to dobra materialne, jak i niematerialne. Miłośnik tego kraju bez problemu jest w stanie wymienić ich kilka – Jeziora Plitwickie, Pałac Diokolecjana, stare miasto Trogir i Dubrovnik, katedra św. Jakuba w Śibeniku…


Prowadzący:
Izabela Nowek-Tomczyk

Izabela NoTo
Bartosz Pussak

Bartosz Pussak

Goście:

Agata Ravlić

Agata Ravlić

Na jednej z wycieczek usłyszałam : – Pani Agato, a co będzie z tymi dobrami jak Pan UNESCO umrze?

-Hmmm… – pomyślałam.

Przyszło mi na myśl ,że są jeszcze inne dobra, które nie sa pod patronatem Pana UNESCO, ale niewątpliwie są znakiem rozpoznawczym Chorwacji.

Ser z wyspy  Pag. Paśki sir. Została uznany za najlepszy ser na świecie ! skąd jego wyjątkowość? Pag to jedna z Chowackich wysp z krajobrazem księżycowym, bowiem uboga jest w roślinność. Ze względu na bliskość gór Velebit, skąd wieje bardzo silny wiatr bura, wyspa pokryta jest tzw. posolicą. Od dawien dawna mieszkańcy trudnią się hodowlą kóz i owiec. One żywią się roślinami leczniczymi, tymiankiem, rozmarynem, które są naturalnie posolone i dają mleko specyficznego smaku i tutaj się koło zamyka, dzięki temu ser robi się pyszny, półtwardy, ceniony na całym świecie.

Czy próbowaliście dalmatyński PRŚUT ? To także specjalność regionu. Mięso wieprzowe nacierane solą z Adriatyku, w której leżakuje tydzień czasu, a potem lekko podymiane przez kolejne trzy miesiące. A potem wkracza  wiatr bura, na około rok czasu, aby we właściwy sposób podsuszyć  szynkę  nadając jej specyficznego smaku i odpowiedniej wilgotności.

Dlaczego te dwa produkty są ważne? Dalmatyńczycy zapraszają się na kawę do kawiarni, a gdy zagościcie w domu Dalmatyńczyka na stole znajdzie się coś na słono, czyli ser, psut i oliwki, a do tego wino białe lub czarne ( najlepiej domowej roboty).

A… na przywitanie jako aperitif może Wam zaproponować  oryginalny zadarski likier Maraskino. Specyficzny słodki smak i aromatyczny zapach zwabił niejednego smakosza. Likier produkowany jest  z wiśni Maraska według tradycyjnej receptury dominikanów z 16 wieku! Uwielbiał go Napoleon, Balzak i Hitchcok, a sam Casanova zawdzięczał mu sukcesy swoich podbojów miłosnych

A co na słodko? A co na desert? Pyszna BAJADERA! Wyjątkowa pralinka z nugatem, migdałami i orzechami laskowymi i włoskimi… samo zdrowie. Co myślicie?

Co byście chcieli spróbować w Chorwacji?